MEDICO-LEIDAN, s.r.o. - ambulancia plastickej a estetickej chirurgie, Prešov

logo_medico-leidan
ico_flag_sk.png, 1,8kB ico_flag_en.png, 1,8kB ico_home.png, 1,5kB ico_sitemap.png, 1,5kB
 

MEDICO-LEIDAN, s.r.o.

ambulancia plastickej a estetickej chirurgie

Weberov dom
Konštantínova 19
080 01 Prešov
tel.: 051 771 00 27
mobil: 0905 709 472
email: nasab@medico-leidan.sk

IČO: 45 583 722
IČ DPH: SK2023043748

 

 

 

 

 
luxury.png, logo

Xantelazma


 

Xantelazma je špecifický  typ kožnej  lézie. Jej názov je odvodený z gréčtiny a obsahuje pomenovanie farby – žltá. Ide o jednu alebo viacero žltých škvŕn rôznej veľkosti na horných alebo dolných viečkach.  Sú výrazne bledožlto až pomarančovo sfarbené a nedajú sa prekryť mejkapom.

Toto ochorenie sa vyskytuje u mužov a žien v strednom a vyššom veku, ale občas aj u mladých ľudí. Je výrazom poruchy metabolizmu tukov, obvykle na dedičnom základe. Tukovité látky určitého zloženia sa pri tomto stave objavujú v krvnej plazme vo zvýšenej hladine a majú tendenciu vyzrážať sa v tenkej koži viečok. Chirurgickým zákrokom v tomto prípade riešime následok, a nie poruchu samotnú. Opakovanie operácie nie je výnimkou.

Operačný zákrok vychádza z rozsahu nálezu a musí byť citlivý. Pri ojedinelých menších škvrnách ide o jednoduché odstránenie škvrny skalpelom a zošitie okrajov kože. Väčšia škvrnitosť si vyžaduje súčasnú úpravu okolia. Z času na čas odporúčame i kompletnú úpravu viečok. Sú prípady, keď je potrebná náhrada postihnutej kože transplantátom.  Najčastejším miestom odberu pre takúto náhradu je koža za ušnicou.

Xantelazmu odlišujeme od žltkastého alebo hnedastého sfarbenie viečok, ktoré nemá formu škvŕn. Ide o usadzovanie lipofuscínu, tzv.stareckého tuku medzi kožnými bunkami a v nich. Ak je koža nepružná a drsná, odporúčame blefaroplastiku – úpravu viečok.

 
Copyright (c) 2010 All rights reserved.
created: G66