Nahrávam.../Loading...

Xantelazma - odstránenie škvrnitosti očných viečok

Xantelazma

Odstránenie žltkastého sfarbenia a škvrnitosti očných viečok

Je to neinvazívny zákrok, kedy dochádza k jednoduchému odstráneniu neškodných škvŕn skalpelom v lokálnej anestézii.
 

V prípade väčšej škvrnitosti sa vykonáva aj úprava očného okolia. V niektorých prípadoch odporúčame kompletnú úpravu viečok. Zákrok na očnom viečku sa vykonáva odborne a hlavne citlivo.

Xantelazma – je špecifický typ kožnej lézie. Jej názov je odvodený z gréčtiny a obsahuje pomenovanie farby – žltá. Ide o jednu alebo viac žltých alebo hnedých škvŕn, rôznej veľkosti nachádzajúcich sa na horných alebo dolných viečkach.
Sú výrazne bledožlto až pomarančovo sfarbené a nedajú sa prekryť mejkapom.
Toto ochorenie sa vyskytuje u žien aj mužov, v strednom a vyššom veku. Môže sa však vyskytovať aj u mladých ľudí.

 

Zvyčajne je na dedičnom základe a je to dôsledok poruchy metabolizmu tukov. V krvnej plazme sa vo zvýšenej miere nahromaďujú tukovité látky, ktoré majú tendenciu vyzrážania sa na tenkej koži viečok.
Chirurgickým zákrokom sa v tomto prípade rieši následok, nie porucha samotná. Opakovanie operácie nie je výnimkou.

Príprava pred operáciou

Pred zákrokom je nutné minimálne 10 - 14 dní prestať užívať lieky znižujúce zrážanlivosť krvi - Acylpyrin, Anopyrin, Ticlin, Agrenox.

Lieky typu Warfarin, Orfarin je potrebné nahradiť inými liekmi.


Priebeh operácie

Pri ojedinelých menších škvrnách ide o jednoduché odstránenie škvrny skalpelom a zošitie okrajov kože. Väčšia škvrnitosť si vyžaduje úpravu očného okolia. V niektorých prípadoch odporúčame kompletnú úpravu viečok.

Ojedinele je potrebná náhrada postihnutej kože transplantátom. Najčastejším miestom odberu pre takúto náhradu je koža za ušnicou. V prípade, ak je koža nepružná a drsná, odporúčame blefaroplastiku – úpravu viečok.

Zákrok sa vykonáva zvyčajne v lokálnej anestézii. Na výslovnú žiadosť pacienta je možné zákrok vykonať v celkovej anestézii.


Pooperačná starostlivosť a rekonvalescencia

Prvé dni musí pacient dodržiavať kľudový režim. Najideálnejšia poloha je polosed. Pacient by sa nemal predkláňať, dvíhať ťažšie predmety a nemal by vykonávať činnosti, ktoré výrazne zvyšujú krvný tlak.

Neodporúča sa ani pozeranie televízie. Niekoľko nocí po výkone je vhodné spať na chrbte, so zvýšenou polohou hlavy, s použitím dvoch vankúšov.
Do vybratia stehov je zakázané kúpanie a saunovanie.

Kľudovým režimom a dodržiavaním stanovených zásad sa zníži riziko pooperačného krvácania, vznik modrín a opuchov.

©  2019 All Rights Reserved. Created: G66 s.r.o.